Péče o šperky
Šperky jsou symbolem krásy a luxusu. Správná péče o šperky zaručí, že si budete moci užívat jejich lesk dlouhá léta.
Péče o šperky s povrchovou úpravou
Stejně jako u jiných šperků, i tady je důležité vyhnout se kontaktu s vodou, kosmetikou, čistícími prostředky či potem. Šperk vždy odkládejte na sport, úklid a do sprchy. Pokud váš milovaný kousek zrovna nenosíte, ukládejte ho na suchém a temném místě.
Také doporučujeme pozlacené náramky a prsteny sundávat na činnosti, kde víte, že budou dlouhodobě vystavovány obouchávání o tvrdé povrchy (jako například celodenní psaní na klávesnici, úklid domácnosti, práce ve skladu nebo na zahradě). Opakované tření šperku o tvrdý povrch může mít za následek urychlenou ztrátu pozlacení.
Při správném zacházení vydrží pozlacení klidně i několik let. Pokud se ale nebudete o šperk správně starat, životnost tím můžete výrazně zkrátit. Každodenní sprchování a potůčky potu ve fitku šperkům nesvědčí a můžou mít za následek, že pozlacení začne mizet během pár měsíců.

Péče o šperky s přírodními kameny
Aby Vám šperky z drahokamů, polodrahokamů a perleti vydržely krásné co nejdelší dobu, je nutné se o ně náležitě starat. Tyto přírodniny mají různou tvrdost, křehkost a citlivost, jejich symptomy určily geologické procesy při jejich vzniku, proto mohou být některé velice citlivé na neopatrné zacházení.
Šperky by neměly přijít do styku s parfémy, kosmetikou, chemickými přípravky, aerosoly, mořskou vodou, oleji, agresivním potem atd. Šperky by se neměly nosit při koupání, plavání, slunění, v sauně či při fyzických cvičeních. Měkčí polodrahokamy a perleť jsou na vodu obzvláště citlivé. Vodu absorbují a následně mohou ztratit svůj lesk a tvar. Takto poškozené šperky pak nelze reklamovat, protože závada vznikla nesprávným používáním.

Máte dotazy o péči o šperky? Rádi Vám je zodpovíme!